Newsletter 
Wstecz
linia

Nasi partnerzy

Katowice

Polski Kosmos

kosmos2.jpgPolska nie jest może liderem w badaniach kosmicznych, ale jak na możliwości które mamy, radzimy sobie całkiem nieźle.

Misja Apollo 11 była pierwszą udaną próbą lądowania człowieka na Księżycu. Neil Armstrong i Edwin Aldrin zeszli na powierzchnię Srebrnego Globu 20 lipca 1969 r. Miliony ludzi śledziły to wydarzenie dzięki przekazom radia i telewizji. Wtedy właśnie usłyszano słynne słowa Armstronga: „To jeden mały krok dla człowieka, lecz ogromny krok ludzkości.” W czasie 13 godzin, które amerykańscy astronauci spędzili na powierzchni Księżyca, zebrali kilka kilogramów skał, ustawili eksperymentalną aparaturę (do pomiarów promieniowania i ruchów sejsmicznych) oraz przygotowali lądownik do powrotu na Ziemię. Dzięki obrazom przekazanym z Srebrnego Globu, człowiek po raz pierwszy mógł zobaczyć w całości swoją planetę.

Jaki jest wkład naszych badaczy w zdobywanie kosmosu? Czy kiedykolwiek wystrzelimy polskiego satelitę? Kiedy Polak postawi nogę na Marsie czy Księżycu?

O tym wszystkim rozmawialiśmy podczas wrześniowego spotkania Kawiarni Naukowej.

Rozmowa o kosmosie


Naszymi gośćmi byli:

Dr Krzysztof Ziołkowski, astronom, specjalista w dziedzinie badań ruchów komet i planetoid oraz dynamiki Układu Słonecznego. Pracownik Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.

oraz

Jan Kotlarz, z polskiego oddziału Mars Society. Matematyk, programista, pracownik Centrum Otwartej i Multimedialnej Edukacji Uniwersytetu Warszawskiego. Twórca oprogramowania służącego do badania powierzchni Czerwonej Planety.

Rozmowa o kosmosie


- Od rozpoczęcia działalności w 1976 r. ok. 50 przyrządów zbudowanych w Centrum Badań Kosmicznych PAN zostało wyniesionych w przestrzeń kosmiczną na pokładach rakiet, sztucznych satelitów Ziemi i sond międzyplanetarnych. Pozwoliły one m.in. zbadać mechanizmy wzbudzania i propagacji fal plazmowych oraz poznać globalny obraz elektromagnetycznego otoczenia Ziemi - mówił dr Ziołkowski.
- W Polsce mamy dobrze wykwalifikowaną kadrę, jednak brakuje nam młodych ludzi - dodawał.
Jan Kotlarz podkreślał, że zdumiewające odkrycia np. składu powierzchni Marsa, dostarczają ogromnych impulsów do naukowych działań. Zaznaczał jednocześnie, że bardzo często badania opóźniane są ze względów finansowych.

Poza dyskusją, jak zawsze, dobra muzyka (zagrał zespół JAZZ BAR TRIO) i możliwość porozmawiania z ekspertami. Całe spotkanie tłumaczone było na język migowy, a dzięki współpracy z inicjatywą Partnerstwo dla Przyszłości, transmitowane w Internecie.

Następne spotkanie 8 października, jak zwykle w katowickim Rondzie Sztuki. Rozmawiać będziemy o możliwościach ludzkiego organizmu. Do zobaczenia!

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Krzysztof Ziołkowski
Krzysztof Ziołkowski, astronom, specjalista w dziedzinie badań ruchów komet i planetoid oraz dynamiki Układu Słonecznego. Ukończył studia astronomiczne na Uniwersytecie Warszawskim w 1962 r., a doktoryzował się na Uniwersytecie we Wrocławiu w 1968 r. Pracuje w Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, jest wykładowcą astronomii na Politechnice Warszawskiej i w Szkole Wyższej Przymierza Rodzin w Warszawie. Był długoletnim redaktorem naczelnym miesięcznika astronomicznego "Urania". Opublikował wiele prac i artykułów oraz kilka książek m.in. „Bliżej komety Halleya” (1985) i „Zdziwienia. Wszechświat ludzi o długich oczach” (2006). Jako zapalony popularyzator wiedzy jest częstym komentatorem w prasie, radiu i telewizji różnych zjawisk i wydarzeń astronomicznych. Jest członkiem Międzynarodowej Unii Astronomicznej oraz działaczem wielu organizacji krajowych, m.in. pełni funkcje wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Astronomicznego oraz warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej.

Jan Kotlarz
Jan Kotlarz urodził się w 1980 roku w Toruniu, a wychował w laboratoriach Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (mama jest biologiem). Był stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. Rozpoczynając studia matematyczne na UW był również pomysłodawcą koła naukowego Teorii Gier. Gdy rozpoczął pisanie pracy magisterskiej na UKSW - XIX-wieczna maszyna licząca równowagi rynkowe posłużyła mu do obliczania modelu powierzchni Marsa na podstawie zdjęć. Praca została zauważona przez astrofizyków z ESA i NASA. Pracował w Instytucie Problemów Jądrowych w Warszawie, obecnie na Uniwersytecie Warszawskim. Poza matematyką pasjonuje się historią Prus Królewskich. Bywa przewodnikiem po Toruniu. Od dwóch lat żonaty z Kają. Ma czteromiesięcznego syna Stasia. Oboje urodzili się w dniach koniunkcji Marsa z Wenus.

linia
dodano: 08.10.2009, 12:03 | edytowano: 08.10.2009, 12:05
linia
www.kawiarnianaukowa.pl 2007-2009 (c) | design by ikah.net

Multimedia

Gaz łupkowy. Będziemy energetyczną potęgą?

ekran.jpg

Rozmowa z dr Pawłem Poprawą, geologiem.

st zobacz video

st o spotkaniu


Muzyka uchem fizyka

zrzut_youtube-muz.jpg

Rozmowa z prof. Ernestem Aleksym Bartnikiem.

st zobacz video

st o spotkaniu


Historia najnowsza - jak o niej rozmawiać?

zrzut_youtube-hist.jpg

Rozmowa z Zuzanną Kurtyką, dziennikarzem Piotrem Zarembą i historykiem z IPNu Adamem Dziurokiem.

st zobacz video

st o spotkaniust archiwum