Newsletter 
Wstecz
linia

Nasi partnerzy

Katowice

Średniowiecze

sredniowiecze.jpgW maju Śląska Kawiarnia Naukowa zaprosiła na dyskusję o średniowieczu. Mimo dużego znaczenia ówczesnych osiągnięć dla rozwoju kultury, sztuki, nauki czy religii , mit o ciemnym, nijakim i kipiącym zacofaniem średniowieczu nadal żyje w świadomości wielu z nas. Czy słusznie ? Wieki średnie były twórcze, odkrywcze i charakteryzowały się nieskrępowaną wymianą myśli. To właśnie wtedy zaczęły powstawać uniwersytety. Wyobrażenie o wiekach średnich i wiedza uczonych na temat tamtych czasów różnią się od siebie diametralnie.


- Średniowiecze było bardzo poukładaną epoką. Wszystko miało swoje miejsce. Myślę, że ludzie tamtych czasów najbardziej pozazdrościliby nam kartoteki czy arkuszy kalkulacyjnych - mówiła dr Hanna Wojtczak z Zakładu Historii Filozofii Starożytnej i Średniowiecznej Uniwersytetu Śląskiego. Podkreślała, że czarna legenda o tych wiekach nie ma wiele wspólnego z prawdą.

W rozmowie wziął też udział dr inż. Piotr Stachurski- architekt, pracownik Katedry Historii i Teorii Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Ekspert w dziedzinie architektury średniowiecza. Opowiadał o znaczeniu kształtów, figur geometrycznych w tej epoce. - Przed budową katedry, najpierw wypowiadał się teolog. To on decydował o ostatecznej formie budynku - idei architektonicznej. Następnie ten zamysł był realizowany przez architekta - podkreślał dr Stachurski.

Kawiarniano-naukowej dyskusji - jak zawsze - towarzyszyła muzyka na żywo. Tym tazem zagrało trio (akordeon, kontrabas i saksofon) z doskonałym Marcinem Wyrostkiem. Całość tłumaczona była na język migowy.


linia
dodano: 25.05.2009, 22:15 | edytowano: 30.09.2009, 11:56
linia
www.kawiarnianaukowa.pl 2007-2009 (c) | design by ikah.net

Multimedia

Gaz łupkowy. Będziemy energetyczną potęgą?

ekran.jpg

Rozmowa z dr Pawłem Poprawą, geologiem.

st zobacz video

st o spotkaniu


Muzyka uchem fizyka

zrzut_youtube-muz.jpg

Rozmowa z prof. Ernestem Aleksym Bartnikiem.

st zobacz video

st o spotkaniu


Historia najnowsza - jak o niej rozmawiać?

zrzut_youtube-hist.jpg

Rozmowa z Zuzanną Kurtyką, dziennikarzem Piotrem Zarembą i historykiem z IPNu Adamem Dziurokiem.

st zobacz video

st o spotkaniust archiwum