Newsletter 
Wstecz
linia

Nasi partnerzy

Katowice

Świat robotów

roboty.jpgDzisiaj roboty pracują w fabrykach. Jutro zaczną nas operować. Co będzie pojutrze ? O robotach i ich wpływie na nasze życie rozmawialiśmy podczas lutowego spotkania Śląskiej Kawiarni Naukowej.


-Człowiek, konstruując roboty, chce się z nimi zaprzyjaźnić. Tworzy je zatem na swój obraz i podobieństwo. Mamy do czynienia z antropomorfizacją tych inteligentnych urządzeń. Zgodnie z zamysłem konstruktorów, mają one „wyrażać uczucia” w sposób komunikowalny dla ludzi – mówił prof. Ryszard Tadeusiewicz, biocybernetyk, automatyk i informatyk z AGH. - Bunt robotów jest jednak niemożliwy, bo żaden program nie będzie miał nigdy samoświadomości. Zawsze zatem będzie realizował powierzone mu zadania i wykonywał polecenia wydawane przez ludzi. Sprzeciw nie jest znany robotom i chyba nigdy nie będzie ... – dodawał profesor.

W dyskusji wziął również udział dr Zbigniew Nawrat, współtwórca robota kardiochirurgicznego RobIn Hearth. – Świat ludzi i świat robotów będą się przenikały. W przyszłości jednak robot upodobni się do człowieka tak, jak myszka Mickey do myszy. Będzie więc wytworem kultury, a nie techniki – mówił.

Specjalnymi gośćmi lutowego spotkania były roboty Bonzoq i Hexor. Pierwszy z nich jest dziełem Marcina Kmiecia, studenta AGH. W tym roku Bonzoq zajął pierwsze miejsce w zapasach standardowych na międzynarodowym turnieju robotów Robot Challenge w Wiedniu. Tym samym pokonał on podobne urządzenia z Wielkiej Brytanii, Turcji, Malty, Słowacji, Austrii i Węgier.

Hexor zaś został zaprojektowany przez zespół z Politechniki Śląskiej jako pomoc dydaktyczna dla szkół, uczelni oraz innych instytucji badawczych. - Hexor jest otwartym produktem. Użytkownicy mają możliwość nie tylko poznania struktury i działania systemu, ale mogą również ingerować w konstrukcję i oprogramowanie robota. W elektronicznym systemie sterowania istnieje możliwość dodawania nowych modułów, takich jak układ rozpoznawania mowy czy dodatkowe czujniki, np. czujnik przyspieszenia - mówił dr inż. Tomasz Stenzel - konstruktor mobilnego robota dydaktycznego.

Spotkanie jak zwykle tłumaczone było na język migowy. W przerwach dyskusji wystąpił zespół LAF.


linia
dodano: 25.05.2009, 22:03 | edytowano: 30.09.2009, 12:01
linia
www.kawiarnianaukowa.pl 2007-2009 (c) | design by ikah.net

Multimedia

Gaz łupkowy. Będziemy energetyczną potęgą?

ekran.jpg

Rozmowa z dr Pawłem Poprawą, geologiem.

st zobacz video

st o spotkaniu


Muzyka uchem fizyka

zrzut_youtube-muz.jpg

Rozmowa z prof. Ernestem Aleksym Bartnikiem.

st zobacz video

st o spotkaniu


Historia najnowsza - jak o niej rozmawiać?

zrzut_youtube-hist.jpg

Rozmowa z Zuzanną Kurtyką, dziennikarzem Piotrem Zarembą i historykiem z IPNu Adamem Dziurokiem.

st zobacz video

st o spotkaniust archiwum