Newsletter 
Wstecz
linia

Nasi partnerzy

Katowice

Podróż do wnętrza Ziemi

pozdroz.jpgPierwsze spotkanie Śląskiej Kawiarni Naukowej w Nowym Roku było okazją do rozmowy na temat wnętrza Ziemi i procesów w nim zachodzących.


Wraz z naszymi gośćmi zastanawialiśmy się nad tym, jak zbudowana jest nasza planeta, dyskutowaliśmy o możliwości podróży w jej głąb, a także pytaliśmy o źródła wiedzy na temat budowy jej wnętrza.

W rozwiewaniu wątpliwości związanych z wnętrzem Ziemi pomogli nam prof. Marek Grad z Instytutu Geofizyki Uniwersytetu Warszawskiego, specjalista od budowy naszej planety oraz Krzysztof Recielski, geograf i speleolog. Okazało się, że w pełnym poznaniu wnętrza Ziemi przeszkadza jego wysoka temperatura. - Do tej pory najgłębszy na świecie odwiert wykonano na Półwyspie Kolskim i wynosi on 12 262. W Polsce podobne badania prowadzone były m.in. w Kuźminie k. Przemyśla. Głębokość otworu badawczego wynosi tam ponad 7 500 m. Dalsze odkrywanie tajemnic płaszcza naszej planety uzależnione jest od możliwości ochładzania jej kolejnych poziomów – mówił prof. Marek Grad. – Podziemny świat kryje w sobie wiele zagadek. Eksplorując wnętrze Ziemi i sporządzając dokumentację kolejnych jaskiń, chcemy przyczyniać się do poszerzania wiedzy na temat budowy naszej planety i procesów, jakie w niej zachodzą – dodawał Krzysztof Recielski.

Nadzwyczajnymi gośćmi styczniowego spotkania byli również grotołazi ze Speleoklubu Dąbrowa Górnicza, którzy zaprezentowali sprzęt, jak i stroje przydatne do eksploracji jaskiń oraz ekstremalnego biwakowania ...

Całość jak zwykle tłumaczona była na język migowy. Oprawę muzyczną zaś zapewnił Michał Czachowski.


linia
dodano: 25.05.2009, 22:02 | edytowano: 30.09.2009, 12:12
linia
www.kawiarnianaukowa.pl 2007-2009 (c) | design by ikah.net

Multimedia

Gaz łupkowy. Będziemy energetyczną potęgą?

ekran.jpg

Rozmowa z dr Pawłem Poprawą, geologiem.

st zobacz video

st o spotkaniu


Muzyka uchem fizyka

zrzut_youtube-muz.jpg

Rozmowa z prof. Ernestem Aleksym Bartnikiem.

st zobacz video

st o spotkaniu


Historia najnowsza - jak o niej rozmawiać?

zrzut_youtube-hist.jpg

Rozmowa z Zuzanną Kurtyką, dziennikarzem Piotrem Zarembą i historykiem z IPNu Adamem Dziurokiem.

st zobacz video

st o spotkaniust archiwum