Newsletter 
Wstecz
linia

Nasi partnerzy

Katowice

Zmiany klimatu

zmiany klimatu.jpgW czasie, gdy w Poznaniu kilkuset światowych przywódców na szczycie ONZ zastanawia się nad przyczynami zmian klimatu, w katowickim Rondzie Sztuki o zmianach klimatu dyskutowali klimatolog, historyk i polityk.


Klimatolog (dr Ewa Łupikasza z Katedry Klimatologii Uniwersytetu Śląskiego) opisała state of art, czyli to co o zmianach klimatu wiemy. Historyk (dr hab. Waldemar Chorążyczewski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu) wyjaśnił jak bardzo na przestrzeni wieków zmieniał się klimat w Polsce. W dyskusji wziął również udział członek senackiej Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska dr hab. Andrzej Misiołek, który podkreślał, że problem zmian klimatu niejednokrotnie wyolbrzymiany jest przez polityków.

Dr Łupikasza podkreślała, że zmiany klimatu to nie tylko wynik działalności człowieka, gdyż na to zjawisko wpływa również samoczynnie natura. – Historycy, opisując zmienność zjawisk przyrodniczych bazują na dziełach kronikarzy, badaniach dendrochronologicznych i geotermicznych, jednak trudno z nich wyprowadzić pewne wnioski – dodawał prof. Chorążyczewski. Podczas rozmowy z gośćmi Śląskiej Kawiarni Naukowej okazało się, że z jednej strony o klimacie wiemy bardzo dużo, za mało jednak by móc przewidywać przyszłość. Wydaje się zatem, że wszelkie apokaliptyczne wizje dotyczące globalnego ocieplenia są wyssane z palca.

W przerwach naukowej dyskusji tym razem wystąpił zespół Jazz Bar Trio , a dzięki obecności firmy cateringowej Mensa Goście mogli skorzystać z baru.


linia
dodano: 25.05.2009, 22:00 | edytowano: 30.09.2009, 12:02
linia
www.kawiarnianaukowa.pl 2007-2009 (c) | design by ikah.net

Multimedia

Gaz łupkowy. Będziemy energetyczną potęgą?

ekran.jpg

Rozmowa z dr Pawłem Poprawą, geologiem.

st zobacz video

st o spotkaniu


Muzyka uchem fizyka

zrzut_youtube-muz.jpg

Rozmowa z prof. Ernestem Aleksym Bartnikiem.

st zobacz video

st o spotkaniu


Historia najnowsza - jak o niej rozmawiać?

zrzut_youtube-hist.jpg

Rozmowa z Zuzanną Kurtyką, dziennikarzem Piotrem Zarembą i historykiem z IPNu Adamem Dziurokiem.

st zobacz video

st o spotkaniust archiwum