Newsletter 
Wstecz
linia

Nasi partnerzy

Katowice

Kondycja polskiej nauki

stan nauki.jpgPaździernikowe spotkanie Śląskiej Kawiarni Naukowej było okazją do dyskusji na temat kondycji polskiej nauki. Inwestowanie w naukę, technologię jest prostym sposobem na pobudzenie rozwoju gospodarczego i podniesienie stopy życiowej obywateli. Jednak Polska pod względem nakładów na naukę jest na szarym europejskim końcu.


Nasz gość - prof. dr hab. Grażyna Prawelska-Skrzypek, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego zapewniała, że sytuacja zmieni się dzięki odmłodzeniu nauki, jej dofinansowaniu i odpowiedniej promocji. Studenci i doktoranci mają być włączani w realizację projektów badawczych w dziedzinach kluczowych dla rozwoju gospodarczego kraju. Ponadto wspierane będą projekty ukierunkowane na bezpośrednie zastosowanie w praktyce na potrzeby gospodarki lub o szczególnym wymiarze społecznym.

W spotkaniu udział wzięli również młodzi naukowcy z kilku wiodących śląskich uczelni, którzy dzielili się z Panią minister uwagami nt. szkolnictwa wyższego. Do dyskusji zaprosilismy też prof. Piotra Chomczyńskiego, światowej sławy biochemika, który mieszkając obecnie w USA, łączy sukcesy naukowe z biznesowymi i jest właścicielem oraz prezydentem Centrum Badań Molekularnych. - Nauka może iść w parze z biznesem. Trzeba tylko umieć sprzedać swoje pomysły - podkreślał profesor.

Podczas spotkania wystąpił zespół DUO FLAMENCO. Dyskusja jak zwykle tłumaczona była na język migowy.

Spotkajmy się w Śląskiej Kawiarni Naukowej w listopadzie !


linia
dodano: 25.05.2009, 21:56 | edytowano: 30.09.2009, 12:03
linia
www.kawiarnianaukowa.pl 2007-2009 (c) | design by ikah.net

Multimedia

Gaz łupkowy. Będziemy energetyczną potęgą?

ekran.jpg

Rozmowa z dr Pawłem Poprawą, geologiem.

st zobacz video

st o spotkaniu


Muzyka uchem fizyka

zrzut_youtube-muz.jpg

Rozmowa z prof. Ernestem Aleksym Bartnikiem.

st zobacz video

st o spotkaniu


Historia najnowsza - jak o niej rozmawiać?

zrzut_youtube-hist.jpg

Rozmowa z Zuzanną Kurtyką, dziennikarzem Piotrem Zarembą i historykiem z IPNu Adamem Dziurokiem.

st zobacz video

st o spotkaniust archiwum