Newsletter 
Wstecz
linia

Nasi partnerzy

Katowice

Kryminalistyka

Kwietniowe spotkanie Śląskiej Kawiarni Naukowej mogło wywołać u niektórych uczestników silne napięcie. Gość - dr Michał Gramatyka, adiunkt Katedry Kryminalistyki Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, ustawił na środku kawiarni wariograf, który na co dzień służy do przesłuchiwania przestępców.


Jako specjalista zajmujący się ustalaniem śladów emocjonalnych związanych z uczestnictwem osoby w konkretnym wydarzeniu, opowiadał nie tylko o samym urządzeniu, ale również o zasadach przeprowadzania badania. Mówił o rodzajach zadawanych podczas przesłuchania pytań czy wymaganiach co do kondycji podejrzanego. Okazało się, że wariograf nie wykrywa kłamstw, a jedynie rejestruje takie parametry fizjologiczne jak: oddech, ciśnienie krwi czy przewodnictwo elektryczne skóry. Ocena rejestrowanych przez niego zmian pozwala odpowiedzieć na pytanie, czy w psychice badanego znajdują tzw. ślady emocjonalno-pamięciowe mające związek z przestępstwem.

W kwietniowym spotkaniu Śląskiej Kawiarni Naukowej wzięła również udział prof. Barbara Kożusznik, psycholog, która mówiła o portretach psychologicznych, komunikacji niewerbalnej, języku ciała, za pomocą którego człowiek nieświadomie komunikuje ważne informacje.


linia
dodano: 25.05.2009, 21:37 | edytowano: 30.09.2009, 12:04
linia
www.kawiarnianaukowa.pl 2007-2009 (c) | design by ikah.net

Multimedia

Gaz łupkowy. Będziemy energetyczną potęgą?

ekran.jpg

Rozmowa z dr Pawłem Poprawą, geologiem.

st zobacz video

st o spotkaniu


Muzyka uchem fizyka

zrzut_youtube-muz.jpg

Rozmowa z prof. Ernestem Aleksym Bartnikiem.

st zobacz video

st o spotkaniu


Historia najnowsza - jak o niej rozmawiać?

zrzut_youtube-hist.jpg

Rozmowa z Zuzanną Kurtyką, dziennikarzem Piotrem Zarembą i historykiem z IPNu Adamem Dziurokiem.

st zobacz video

st o spotkaniust archiwum