Newsletter 
Wstecz
linia

Nasi partnerzy

Katowice

Społeczeństwo nadzorowane

kamery_male.jpgStatystyczny Brytyjczyk codziennie obserwowany jest przez 300 kamer monitoringu wizyjnego. Rozmowy telefoniczne i e-maile są podsłuchiwane przez system Echelon, a za 100 dolarów można kupić urządzenie potrafiące zdalnie odczytywać, a nawet zapisywać dane na kartach kredytowych, kartach zdrowia czy dowodach osobistych zawierających elektroniczny chip. Podczas październikowego spotkania Śląskiej Kawiarni Naukowej postawiliśmy sobie pytanie: „Czy żyjemy w społeczeństwie nadzorowanym?”.

„Wielki Brat patrzy” to hasło z popularnego reality show, które 9 lat temu wywołało w Polsce dyskusję na temat życia pod permanentną obserwacją. Holenderscy twórcy programu inspirowali się ponurą wizją totalitaryzmu przedstawioną w powieści George’a Orwella pt. „1984”. Rejestrowanie codziennych działań każdego obywatela stanowi fakt, choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Na czyją kontrolę się godzimy? W jakim zakresie możemy ją zaakceptować?

Powszechna Deklaracja Praw Człowieka z 1948 roku sugeruje zasadność ograniczania pewnych wolności osobistych „w celu uczynienia zadość słusznym wymogom moralności, porządku publicznego i powszechnego dobrobytu”. Tyle tylko, że owa bieżąca ingerencja polega już nie tylko na gromadzeniu podstawowych informacji personalnych przez organy administracji państwowej, banki tudzież firmy telekomunikacyjne. Postęp technologiczny przyniósł m.in.: kamery przemysłowe w sklepach i na ulicach, dane billingowe, biometryczne metody identyfikacji, lokalizację GPS oraz monitorowanie aktywności użytkowników sieci komputerowych.

- Kiedy zostaje przekroczona granica pomiędzy prewencją a opresyjną inwigilacją bez racjonalnych powodów?
- Czego lepiej unikać dla zachowania bezpieczeństwa?

Opis zdjęcia


7 października zastanawialiśmy się nad zjawiskiem „społeczeństwa nadzorowanego”.

- Statystyki wskazują, że nie ma wyraźnej korelacji pomiędzy obecnością monitoringu a spadkiem przestępczości w danej okolicy. Przestępcy jedynie przenoszą się ze swoją działalnością za róg ulicy – zauważyła Katarzyna Szymielewicz*. Instalowanie i utrzymywanie drogich systemów nagrywających okazuje się nieekonomiczne w porównaniu do tradycyjnych metod wykrywania zbrodni – kontynuowała.
Opis zdjęcia
Opis zdjęcia
Wojciech Bojdoł** scharakteryzował znane techniki umożliwiające nadzór, np. podsłuchiwanie rozmów telefonicznych czy śledzenie bieżącej lokalizacji ludzi. Opowiedział również o wielu prawdopodobnych metodach będących przedmiotem spekulacji, których istnienia – jak często powtarzał – nikt nie potwierdził, ale też nikt nie zaprzeczył.
W trakcie spotkania wystąpił jazzowy duet Nuosha w składzie: Jagienka Zając - wokal i Patryk Lewi - gitara.
Spotkanie było w całości transmitowane na stronie internetowej www.KawiarniaNaukowa.pl


*******************************
*Katarzyna Szymielewicz - prawniczka, aktywistka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego oraz School of Oriental and African Studies w Londynie (Development Studies). Współzałożycielka i prezes Fundacji Panoptykon, zajmującej się problematyką ochrony praw człowieka w kontekście rozwoju nowych technologii. Współpracuje z wieloma organizacjami pozarządowymi, w tym Fundacją Wolnego i Otwartego Oprogramowania oraz Internet Society Polska. Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu ochrony prywatności, danych osobowych i prawa nowych technologii.
**Wojciech Bojdoł - specjalista w zakresie psychologii pamięci i iluzji pamięciowych, bezpieczeństwa systemów linux/unix oraz nowych technologii. W latach 1998-2001 autor ponad 40 publikacji z obszaru nowych technologii i bezpieczeństwa informatycznego. W roku 2001 uhonorowany Stypendium Prezesa Rady Ministrów. Od wielu lat prowadzi projekty programistyczne, wdraża nowe technologie i świadczy usługi doradztwa w zakresie bezpieczeństwa dla wielu firm. Absolwent Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

linia
dodano: 24.09.2010, 10:27 | edytowano: 18.10.2010, 18:24
linia
www.kawiarnianaukowa.pl 2007-2009 (c) | design by ikah.net

Multimedia

Gaz łupkowy. Będziemy energetyczną potęgą?

ekran.jpg

Rozmowa z dr Pawłem Poprawą, geologiem.

st zobacz video

st o spotkaniu


Muzyka uchem fizyka

zrzut_youtube-muz.jpg

Rozmowa z prof. Ernestem Aleksym Bartnikiem.

st zobacz video

st o spotkaniu


Historia najnowsza - jak o niej rozmawiać?

zrzut_youtube-hist.jpg

Rozmowa z Zuzanną Kurtyką, dziennikarzem Piotrem Zarembą i historykiem z IPNu Adamem Dziurokiem.

st zobacz video

st o spotkaniust archiwum