Newsletter 
Wstecz
linia

Nasi partnerzy

Katowice

Tajemnice mózgu

mózg.jpgCzerwcowe spotkanie Śląskiej Kawiarni Naukowej było okazją do rozmowy o tajemnicach mózgu. Wraz z naszym gościem prof. Piotrem Durką romawialiśmy m.in. o możliwości sterowania urządzeniami za pomocą myśli.

Interfejsy mózg-komputer (brain-computer interfaces, BCIs) umożliwiają komunikację i sterowanie urządzeniami bez pośrednictwa mięśni, dzięki odczytowi śladów aktywności mózgu. Stanowią jedyną nadzieję na zachowanie kontaktu ze światem zewnętrznym dla pacjentów w skrajnych stadiach chorób neurodegeneracyjnych. - Corocznie około 2000 osób w Polsce dotyka stwardnienie zanikowe boczne – okrutna, neurodegeneracyjna choroba układu nerwowego, która niszczy część centralnego układu nerwowego odpowiedzialną za ruch, nie uszkadza natomiast czucia, zdolności poznawczych i intelektu. Chorzy stopniowo tracą kontrolę nad własnym ciałem i w ciągu 2 do 3 lat osiągają stan, kiedy nie mają żadnej możliwości skomunikowania się z otoczeniem, pozostając niewolnikami własnych ciał, skazanymi na trwanie przy życiu bez możliwości wyrażenia własnych potrzeb, opinii i emocji. Aktualny stan wiedzy pozwala już na umożliwienie takim pacjentom komunikacji z otoczeniem przez BCI. Mimo stosunkowo niewielkiej szybkości, w wielu przypadkach jest to jedyny sposób na zachowanie kontaktu z otoczeniem - mówił prof. Durka.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat interfejsy przeszły drogę od science-fiction do 7PR, w którym UE przeznaczyła na ich rozwój 40 milionów euro. Technologią tą interesuje się też przemysł rozrywkowy i wojsko.

Opis zdjęcia


Najefektywniejsze są implementacje BCI oparte o odczyt elektroencefalogramu (EEG), czyli elektrycznego śladu myśli.

Spotkanie 10 czerwca tłumaczone było na język migowy i transmitowane na naszej stronie. W przerwach dyskusji zagrał zespół Battery Low.

Opis zdjęcia


Więcej o naszym gościu:

Opis zdjęcia

Prof. Piotr Jerzy Durka jest fizykiem, kierownikiem Zakładu Fizyki Biomedycznej Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Autor kilkudziesięciu artykułów w polskich i zagranicznych magazynach naukowych oraz między innymi książek "Matching Pursuit and Unification in EEG Analysis", "Internet. Komputer. Cyfrowa Rewolucja", "Cyfrowy Świat: jak to działa". Bierze udział w pracach International Neuroinformatics Coordination Facility, koordynuje pierwsze na świecie studia Neuroinformatyki od poziomu licencjatu otwarte w roku 2009 na Wydziale Fizyki UW.


linia
dodano: 27.05.2010, 21:43 | edytowano: 13.06.2010, 11:14
linia
www.kawiarnianaukowa.pl 2007-2009 (c) | design by ikah.net

Multimedia

Gaz łupkowy. Będziemy energetyczną potęgą?

ekran.jpg

Rozmowa z dr Pawłem Poprawą, geologiem.

st zobacz video

st o spotkaniu


Muzyka uchem fizyka

zrzut_youtube-muz.jpg

Rozmowa z prof. Ernestem Aleksym Bartnikiem.

st zobacz video

st o spotkaniu


Historia najnowsza - jak o niej rozmawiać?

zrzut_youtube-hist.jpg

Rozmowa z Zuzanną Kurtyką, dziennikarzem Piotrem Zarembą i historykiem z IPNu Adamem Dziurokiem.

st zobacz video

st o spotkaniust archiwum