Newsletter 
Wstecz
linia

Nasi partnerzy

Katowice

Tajemnice Egiptu

egipt.jpgEgipt to nie tylko kurorty oferujące wczasy w wersji all inclusive. To przede wszystkim ciekawa historia i bogate tradycje. W maju rozmawialiśmy o tajemnicach Egiptu. Naszym gościem był światowej sławy archeolog i egiptolog prof. Karol Myśliwiec. Uczestnicy wzięli udział w "LEKCJI HIEROGLIFÓW".

Niedawno opublikowano wyniki analiz DNA pobranego z kości faraona Tutenchamona. Niemal wiek od odkrycia jego mumii, znamy koligacje rodzinne młodego króla i choroby jakie przechodził. Wiemy też dlaczego tak młodo zmarł. Tutenchamon stał się sławny z powodu klątwy, która zabiła wszystkich członków ekspedycji która w 1922 roku wydobyła jego szczątki z komnat grobowych.
Podczas majowego spotkania Śląskiej Kawiarni Naukowej dyskutowaliśmy o "Tajemnicach Egiptu". Gościem spotkania był światowej sławy archeolog i egiptolog, prof. Karol Myśliwiec.

Opis zdjęcia


Cywilizacja starożytnego Egiptu była wysoko rozwinięta. Mogła poszczycić się licznymi osiągnięciami technicznych, naukowymi, politycznymi i kulturowymi. Jak wyglądało codzienne życie w Starożytnym Egipcie? W co Egipcjanie wierzyli? Co było największym osiągnięciem ich cywilizacji? No i czy klątwy egipskie rzeczywiście istnieją? Odpowiedzi na te i na wiele innych pytań padły w czasie spotkania Śląskiej Kawiarni Naukowej. - W Starożytnym Egipcie faraon był bogiem na ziemi, czyli królem. Należał do niebios i był pośrednikiem pomiędzy poddanymi a panteonem. Najwyższym urzędnikiem na dworze faraona, posiadającym rozległe kompetencje w zakresie administrowania państwem i sądownictwa był wezyr - mówił prof. Myśliwiec.

Opis zdjęcia


Całość transmitowana była na naszej stronie i tłumaczona na język migowy. Podczas spotkania odbyła się ”lekcja hieroglifów”. Uczestnicy poznali zasady zapisu tego starożytnego pisma. Przerwy dyskusji wypełnił pokaz tańca nowoczesnego nawiązującego formą do Egiptu.
* * * * * * * * * *


Więcej o naszym gościu:

Opis zdjęcia
Prof. Karol Myśliwiec - absolwent Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku archeologia śródziemnomorska ze specjalizacją egiptologia, które ukończył w 1967. Uczeń profesora Kazimierza Michałowskiego. Jego praca magisterska dotyczyła egipskich modeli rzeźbiarskich okresu ptolemejskiego. W 1973 na Uniwersytecie Warszawskim Myśliwiec uzyskał stopień doktora. Jego pracę doktorską, zatytułowaną Le portrait royal dans le bas-relief du Nouvel Empire (Portret królewski w płaskorzeźbie Nowego Państwa) opublikowano w 1976 w Warszawie. W 1975 habilitował się na Uniwersytecie Jagiellońskim pracą dotyczącą badań nad zoomorficznymi formami heliopolitańskiego praboga Atuma. W 1987 uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego, od 1996 roku jest profesorem zwyczajnym.


linia
dodano: 08.04.2010, 21:16 | edytowano: 07.05.2010, 08:57
linia
www.kawiarnianaukowa.pl 2007-2009 (c) | design by ikah.net

Multimedia

Gaz łupkowy. Będziemy energetyczną potęgą?

ekran.jpg

Rozmowa z dr Pawłem Poprawą, geologiem.

st zobacz video

st o spotkaniu


Muzyka uchem fizyka

zrzut_youtube-muz.jpg

Rozmowa z prof. Ernestem Aleksym Bartnikiem.

st zobacz video

st o spotkaniu


Historia najnowsza - jak o niej rozmawiać?

zrzut_youtube-hist.jpg

Rozmowa z Zuzanną Kurtyką, dziennikarzem Piotrem Zarembą i historykiem z IPNu Adamem Dziurokiem.

st zobacz video

st o spotkaniust archiwum